konuya-gore-sohbet
15-10-19 Genel Nurchat 141 Defa Okundu

Konularına Göre Sohbet Türleri

Sohbet etmek farklı alanlardan farklı konuları kapsayabilir. Sohbet kendi içinde pek çok kategoriye sahip olabilir ve kişiler kendi istediği ölçütler doğrultusunda kendi sohbet kategorilerini oluşturabilirler. Alan sohbetleri, tartışma sohbetleri, alan dışı sohbetler gibi belli grupların bir araya gelerek oluşturduğu kategoriler vardır. Fakat günlük sohbetler kendi içinde farklı türler altında incelenebilir.

Aile Hakkında Edilen Sohbetler

Dini bayramlarda tüm aile bir araya gelince aylarca konuşulamayan ne varsa dökülür sahneye değil mi? Kimler nerelerde, neler yapıyor, nerede yaşıyor gibi onlarca soru döner. Sağlık, çocukların eğitimleri, işler, güçler hakkında konuşulur. Görüşülmeyen zaman diliminde başlardan geçen olaylar özetlenir. Aile sıcaklığını saran sohbetlerdir bu tür aile sohbetler.

İşten ya da okuldan eve geldiğinizde ailenizin karşılaması ve gününüzü anlatmanızdır aynı zamanda aile sohbetleri. Çekirdek aile içinde edilen sohbet de bir parçasıdır bu kategorinin. Annenizi üzgün gördüğünüzde babanıza anlatmanız gibidir. Aile içi hayatı anlatan sohbetlerdir. Anneye ve babaya yaslanmak gibi değil midir?

İş Hayatı Üzerine Edilen Sohbetler

İş, proje, feedback ve deadline üzerine edilen sohbetlerdir. İş programı, işin amacı, toplantı raporları, toplantı zamanları ve iş üzerine verilen geri bildirimler bu sohbet kapsamındadır. İş arkadaşı ve üst düzey yöneticilerle edilebileceği gibi iş çevresi dışından bir başkasıyla da edilebilen sohbetlerdir. İş sohbetleri iş dünyasında karşılaştığınız problemleri, aksaklıkları ve aynı zamanda terfi veya ödül gibi olumlu durumları da içerebilir. Bu konuları çevrenizde istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.

Düşünce Üzerine Edilen Sohbetler

Entelektüel katılımı gerektiren bir türdür. Felsefi problemleri içerirken, düşünürlerin veya bilim insanlarının sözlerine atıf yapmayı gerektirebilir. Büyük İskender ile Diyojen arasında geçen meşhur “Gölge etme başka ihsan istemem” sözünün aksine düşünce sohbetleri gölgelerle doludur. Farklı düşüncelerin gölgeleri altında güneş ışığına ulaşmanın yöntemleri konuşulur.

Tarih sahneleri içeren sohbetlerde bu kategori içinde bulunabilir. Dünya savaşları neticesinde doğan yıkımlar ve doğan gelişimler hakkında konuşmak da kişisel deneyim olmayan düşünsel yapılanmalardır. Düşünce, sosyal sorumluluk projelerini, çevre problemlerini, kadın ve hayvan haklarını da kapsar. Zira bireysel olarak deneyimlenseler dahi sosyal düzlemde ortaklaşan düşünsel oluşumlardır.

Yazı hakkında sizde yorumunuzu yapmayı unutmayın!© Copyright 2019 NurChat Tüm hakları saklıdır.