kadinla-dini-sohbet
10-05-19 İslami Bilgiler Nurchat 135 Defa Okundu

Kadınlarla Dini Sohbet Caiz mi ?

Kadınlarla Dini Sohbet Etmek Caiz Mi


İslam Dininde Kadın Ve Erkeğin Yeri Nedir?

            Kutsal kitabında kadın ve erkeğin ayrımı söz konusu olmayan tek din İslamiyet’tir. İslamiyet’te, kadın ve erkek yoktur, insan vardır. İslamiyet eşitlikçi bir dindir. Bazı insanlar, çıkarları için, bunu farklı yorumlasa da insan kendi araştırıp öğrenmedikçe kimsenin yorumuna güvenmemelidir. Herkesin dini kendi vicdanı ve Allah arasındadır. Kimsenin kimseye yaptığı bir davranış nedeniyle günah edebiyatı yapma hakkı yoktur. Kısacası insanların inanç özgürlüğüne biraz saygı duyulması gerekmektedir. 

            İslam’da kadın erkek olarak bir ayrım yok ise, dini toplumsal yaşama uyarlarken yapılan ve anlaşılan yanlışlıklardan kaçınmak gerekmektedir. Bu kapsamda kadın ve erkeği farklı ortamlara hatta karşı cinsten bile soyutlama durumuna gelmek dini yanlış yorumlamaktır ve caiz olmayan hususlar asıl burada başlamaktadır. Unutulmamalıdır ki kadın hakları din kapsamında bile güvence altındadır.

Kadınlarla Dini Sohbet Etmek Caiz Midir?

            Kadın ve erkeği sadece cinsel olarak değerlendirmek yapılan en büyük yanlıştır. Toplumsal yaşamda insanlar sadece cinsellikle gündeme gelmemektedir. Bu hususta kadın ve erkeğin arkadaş olmasında, birlikte çalışmasında, birbirlerine karşı bir konuda fikir alışverişi yapmalarında dinen bir sakınca yoktur. Buna karşı çıkacak toplumun yobaz kesimlerinin ise kendi ruh durumlarının kontrol ettirilmesi gerekmektedir. 

            Sonuç olarak, kadın ve erkek aynı dünyada yaşamakta ve aynı oksijeni tüketmektedir. Eğer aynı ortamda olmaları caiz olmasaydı en başta aynı dünyada yer almazlardı. Bu bağlamda, kadınlarla konu ne olursa olsun sohbet etmek dinen caiz olan bir durumdur. Tabi ki burada da irdelemek gereken bazı konular yer almaktadır. Karşıda ki bireyin ırzına namusuna göz dikmedikden sonra ve karşında ki bireyi cinsel obje olarak düşünmedikten sonra yapılan sohbet din konulu olsa dahi caiz olmayan bir durum ortada yoktur.

Yazı hakkında sizde yorumunuzu yapmayı unutmayın!Nur Sohbet  |   Chat  |   Sohbet

© Copyright 2019 NurChat Tüm hakları saklıdır.