Edebiyatta-sohbet
24-04-19 Genel Nurchat 114 Defa Okundu

Edebiyatta Sohbet nedir ?

Sohbet Kelimesi Ne Anlama Gelmektedir? 

            Sohbet kelimesi Arapça olarak dost olma, dostluk kurma anlamına gelmektedir. Günlük hayatta bu şekilde kullanılmaktadır. Bu anlama yakın olarak yine Arapça olan muhabbet kelimesi kullanılmaktadır. Sohbet denilince akla ilk olarak iki insanın sohbet etmesi, karşılıklı konuşması gelse de aslında önemli bir edebi türdür. 

Edebiyatta Sohbet Ne Demektir?

            Edebiyatta ise bu anlam farklı olarak ele alınmıştır. Edebiyatımıza geç giren edebi türlerdendir. Yirminci yüzyılın başında sohbet türü daha çok mülakat tarzında yazılar olarak karşımıza çıkar. Bu tür Türk edebiyatında öğretici metinlerin gazete çevresinde gelişen türü içerisinde yer alır. Bir diğer adı da söyleşidir. Bu türde yazar günlük konuları işler ve yazarın senli benli bir dili vardır. Edebiyatta yer alan sohbet türü yazılırken herkesi ilgilendiren konular ele alınır. Günlük konuşma diline uygun olarak genelde devrik cümleler kullanılır. Makalede olduğu gibi sohbet türünde konu derinlemesine incelenmez, sadece dikkat çekilecek konu ele alınır. Yine de sohbet türünde yazar okuyucuyu düşünmeye yönlendirir. Yazar burada kişisel düşüncelerini ortaya koyar o yüzden hem edebiyatta hem de günlük hayatta sohbet öznel bir türdür. 

Günümüzün Popüler Türü Sohbet 

            Yazara ve okuyucuya en samimi gelen türlerden biridir. Bunun sebebi yazarın samimi bir dili olması bunun sonucunda da okuyucunun yazarı kendisine yakın görmesidir. Ramazan Sohbetleri, Eşref Saati, Karalama Defteri… Bu yüzden çok sevilmişlerdir.
Sohbet, makalede olduğu gibi yazar kendi düşüncelerini kabul ettirmek istese kendi düşüncesinde ısrar etse  belki o kadar da samimi olmazdı. 
Türk insanı yalnız kalmayı sevmez. Sohbet türünün sevilmesinin sebebi budur. Yazar okuyucuyu muhatap aldığı için iç konuşmaları bizimle yapıyor havası oluşur. Hangi anlama gelirse gelsin Türk insanı sohbeti sever.

Yazı hakkında sizde yorumunuzu yapmayı unutmayın!Nur Sohbet  |   Chat  |   Sohbet

© Copyright 2019 NurChat Tüm hakları saklıdır.