Dini-Sohbet-yerleri
15-05-19 Sohbet Odaları Nurchat 318 Defa Okundu

Dini Sohbet Yerleri

Dini Sohbetler Nerede Yapılır?
Sohbet Nedir?

            Genel olarak ifade etmek gerekirse sohbet en az iki kişinin herhangi bir konuda birbirleri ile iletişim kurarak fikirlerini ifade etmeleridir. Bu çerçevede bakıldığında iki veya daha fazla kişinin karşılıklı konuşması olarak da ifade edilebilir.

Neden Sohbet Edilir?

            Sohbet etmek insan doğasında var olan bir olgudur. İnsanların birbirleri ile iletişim halinde olması ve sürekli bir şekilde geçmiş yıllardan beri bunu devam ettirmesi elzemdir. Bu sebeple insanların hayatlarını devam ettirdikleri sürece iletişim kurma çabaları da doğal olarak devam edecektir.

Dini Sohbet Nedir? Nerelerde Yapılır?

            Sohbet konusu birçok farklılık gösterebilir, birden fazla şekilde gerçekleşebilir. Bu bağlamda bakıldığında dini sohbetler de sohbet çeşitlerinden birisi olarak gösterilebilir. Dini sohbetlerin amacı ise insanların manevi olarak daha fazla bilgilenmesi, fikir alışverişinde bulunması ve doğru bildiği yanlışları görüp düzeltmesi gibi birden fazla yarar sağlamaktır. Bu sebeple dini sohbetlerin birden fazla yarar sağladığı görülmektedir. Peki, dini sohbetler nerelerde yapılır? Bu konuda birçok kişi dini sohbetlerin ilim meclislerinde, camilerde ve mescitlerde yapılabileceğini söylemektedir.

            Bilinmelidir ki dini sohbet söz konusu olduğunda zaman ve mekanın pek bir önemi yoktur. Dini Sohbetler hemen her yerde yapılabilir. Evde, iş ortamında ya da misafirlikte, mescitte, camide veya dernekte…  Neresi olduğunun hiçbir önemi yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur. Dini sohbetlerin yapılacağı mekan seçilirken özellikle ahlaka ve dine ters düşecek mekanlara yakın ya da o ortamlarda olmamalıdır. Alkol içilen bir mekan buna örnek olarak gösterilebilir. Böyle bir mekanda dini sohbetin yapılması kesinlikle uygun olmayacağı sohbeti gerçekleştirecek kişiler tarafından rahatsızlık da hissedilecektir. Bu sebeple sohbet edilecek yer düzgün ve dine uygun bir mekan olarak seçildiğinde neresi olduğunun bir önemi yoktur.

Yazı hakkında sizde yorumunuzu yapmayı unutmayın!© Copyright 2019 NurChat Tüm hakları saklıdır.